Milí zákazníci, rádi bychom vás informovali o dodacích lhůtách neskladového a atypického zboží a termínech posledních příjmů objednávek s dodáním do Vánoc. Více informací >>>

Zajímavosti o našich snech

Sny jsou takovou malou záhadou, která nás nepřestává udivovat. Stávají se předmětem výzkumů a studií, ale stále jsou jednou velkou neznámou.

To, že sní každý z nás není žádnou novinkou. Dokonce už i děti během svého vývoje v děloze sní. Jedná se tedy o stav, který v našem životě hraje důležitou roli, takže bychom sny neměli brát na lehkou váhu, jelikož se z nich dá zjistit poměrně hodně věcí.

Ačkoliv se to nezdá, mozek je během spánku téměř tak aktivní jako v bdělém stavu, a i když ke snění dochází po celou noc, nejvíce je to pak ve fázi REM (rapid eye movements), kdy je tělo ochromeno, ale mozková aktivita je téměř stejná právě jako v bdělém stavu. V této fázi bývají sny mnohem živější, ale také často bizarní a plné emocí než v předchozích fázích. To pro nás může být velice přínosné v tom, že snění ve fázi REM dokáže zpracovat emoce nebo vzpomínky, které prožíváme a mohou mít význam pro naši paměť nebo učení.

Zajímavosti o našich snech - Sleep Centrum

Osm skutečností o snech, o kterých možná ani netušíte

1) Téměř 95 % snů zapomeneme

Jaká škoda. Každopádně opravdu krátce po probuzení téměř vše zapomínáme. I když někdy i to málo bývá více než dost. Ale jak je to vůbec možné? Změny, které v mozku během spánku nastávají, plně nepodporují zpracování a ukládání informací, které jsou potřebné k vytváření vzpomínek. Takže možná nejste zrovna ti, kterým se sny vyhýbají, jen je prostě během probuzení do pár minut zapomenete.

2) Známé tváře

Naše mysl si nevymýšlí tváře, takže se v našich snech objevují skuteční lidé. Ano! Pokud se vám zdálo o tom pohledném muži s vyrýsovanou postavou nebo ženě s nádherným úsměvem - rozhodně existují. Nemusíme tyto osoby jakkoliv znát, stačí pouze aby je naše oko jen někde zahlédlo, a to je pro sen dostačující. Všichni jsme za svůj život potkali spoustu lidí a viděli tolik tváří, že máme nekonečnou zásobu postav, o kterých se nám může zdát.

3) Černobílé snění

V několika studiích byli probuzeni snílci a požádáni, aby vybrali bezprostředně po spánku barvy, které aktuálně odpovídají jejich snům. Nejčastěji volili jemné pastelové barvy. Lidé mladší 25 let jen zřídka uvádějí, že sní černobíle oproti lidem starším 55 let. U těch byly zaznamenány černobílé sny přibližně v 25 % případů. Vědci se domnívají, že tento rozdíl vyplývá z dětského vystavení černobílé televizi.

4) Sní i zvířata

Pokud vaši domácnost obývají domácí mazlíčci jistě jste si všimli, že ve spánku vydávají zvuky nebo sebou neklidně trhají. Ani to neuteklo vědcům a studie dokázaly, že průběh spánku u zvířat je velmi podobný tomu našemu. Byly u nich totiž prokázány stejné periody spánku a REM fáze, ve které sny vznikají. Ale vědět tak o čem se jim zdá? Podle pohybů se můžeme domnívat, že jsou to nejčastěji důležité události, které se staly během jejich dne. Tak pokud máte doma nějaké lovce, co nosí každý den před práh domu myši, noční dobrodružství se bude promítat i do jejich snů.

Zajímavosti o našich snech - Sleep Centrum5) Počet snů

Přesného počtu snů se asi nikdy úplně nedopočítáme, ale v průměru se uvádí, že se jedná o čtyři až sedm snů za jednu jedinou noc. Slušné číslo, pokud se nám stává, že si nic nepamatujeme.

6) Žena versus muž

Ženské snění se od toho mužského dost liší. Prvním velkým rozdílem je především to, že muži mají oproti ženám mnohem častěji agresivnější sny. Druhým rozdílem je délka snů. Ženy většinou sní své sny kratší dobu. A další zajímavostí je, že ženy ve svých snech vidí stejné množství mužů i žen. Zatímco u mužů se téměř ze 70% jedná o další muže. Tak co tohle může znamenat?

7) Knihomol

Vzácnou věcí, která se ve snech objevuje resp. neobjevuje, je čtení. Většina z nás totiž nedokáže ve snech číst z jednoho jediného důvodu a tím je, že celá jazyková oblast je právě v době spánku mnohem méně aktivní. Ve snu dokonce nejsme schopni určit přesný čas a náš odraz v zrcadle, pokud jej zahlédneme, je úplně jiný, než ve skutečnosti nebo hodně zkreslený. Ano, takže ta podoba se slavnou herečkou byla čistě náhodná.

8) Negativní emoce jsou častější než pozitivní

Také máte pocit, že se vám často zdají jen negativní věci, i když zrovna prožíváte pohodové období? Ve snech se objevuje mnohem více negativní emoce a podivné sny. Pokud vás ovšem noční můry nestraší každou noc a nevrací se stále dokonale znepokojivé sny, kterým nerozumíte, není čeho se obávat.

Mohlo by vás zajímat: