Zaručené tipy, jak usnout během pár minut
Jsou dny, kdy jste schopní padnou do postele a během několika málo vteřin nevíte o světě a užíváte si sladkého spánku anebo naopak máte ještě v živé paměti probdělé noci, kdy oka nezamhouříte třeba i dlouhé hodiny? Tohle se občas stává každému z nás. Vzhledem k tomu, že spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, které pro sebe můžeme na konci dne udělat, je také důležité, aby byl opravdu kvalitní, protože jen tak prospívá tělu, mozku, pleti a celkově našemu zdraví.
Co je příčinou toho, že nemůžeme někdy usnout tak rychle, jak bychom si přáli?
● stres
● náročná fyzická aktivita v pozdních hodinách
● příliš mnoho modrého světla z televizorů a mobilů
● kofein v pozdních odpoledních hodinách
● nedostatek hořčíku
● alergie na prach či roztoče, příp. pylová sezóna
● léky s vedlejšími účinky jako je právě nespavost
Jak tedy usnout co nejrychleji a zabránit nekonečnému zírání do stropu?
1) Dýchací technika 4-7-8
Jedna z nejoblíbenějších dýchacích technik, která možná na první pohled vypadá trochu složitě, ale jakmile ji vyzkoušíte a zapamatujete si ta magická čísla “478”, která se musí dodržet, pak jistě usnete jako miminko, jen si na počítání vzpomenete. Lehněte si do postele tak, abyste měli rovná záda. Položte špičku jazyka na horní patro a zde držte jazyk po celou dobu dýchacího cvičení. Vydechněte ústy a zcela vyprázdněte plíce. Nyní přichází na řadu počítání. Zavřete ústa, nadechněte se nosem a počítejte do 4. Zadržte dech a počítejte do 7. Vydechujte ústy a počítejte do 8. Tento postup opakujte minimálně třikrát.
2) Odstraňte všechna světla a zvuky
Někteří lidé jsou poměrně citliví na jakýkoliv zvuk či nepatrné světlo, které jim dokáže narušit celý spánek. Naopak jsou mezi námi spáči, kterým absolutní ticho nahání hrůzu. Určitě sami nejlépe víte, do které skupiny patříte, takže z ložnice buď vše odstraňte a ponořte se do naprostého klidu, anebo si vyzkoušejte bílý šum či přístroje, které vytvářejí rytmické a pravidelné zvuky. Něco takového dokáže vytvořit např. zvlhčovač vzduchu. Jemný a pro někoho velice příjemný zvuk. Dokonce bylo prokázáno, že příjemné a slabé zvuky zlepšují kvalitu spánku a pomáhají lidem usnout až o 38 % rychleji.
3) Studená sprcha
Taková poslední malá záchrana, která na někoho opravdu funguje. A možná jste to právě vy! Tělesná teplota v době spánku klesá, takže když si před natažením do postele dáte studenou sprchu, chladné tělo vydá mozku pokyn, že je čas jít na kutě. Ovšem jsou i tací, kteří své tělo dokáží zrelaxovat především ve vaně plné horké vody, a pak jdou rovnou spát. Na každého fungují jiné postupy a rituály. Vyzkoušejte a uvidíte, který tým jste vy. Studená nebo teplá?
4) Čaj na spaní
Náročný den v práci dokáže udělat pěknou paseku s naší psychikou. Po zbytek dne nedokážete myslet na nic jiného a v posteli tomu není jinak. Zkuste si před spaním udělat šálek horkého čaje. Nejlépe pak funguje třezalka, meduňka či heřmánek. Je lepší čaj vypít nějakou dobu před spaním, než jej usrkávat pod dekou. Přečtěte si u toho několik stran ze své oblíbené knihy a dokonale zrelaxujte mysl.
5) Doplňky stravy
Pokud by vás naopak mohlo spíše po šálku čaje trápit noční vstávání na záchod, můžete použít doplňky stravy právě z výtažku z meduňky lékařské, které zajišťují rychlejší vstřebávání. Stejně tak nezapomínejte na doplnění zinku a hořčíku. Ty jsou důležitou kombinací pro regenerační procesy, které v těle probíhají. Hořčík je zodpovědný za stav ospalosti předtím, než jdete spát. Dokáže zklidnit nervovou soustavu a vede k nižším hladinám stresu, který může způsobovat nespavost. Raději volte práškovou než tabletovou formu hořčíku, která se rychleji vstřebává.
6) Kávu si osladím
Věříme tomu, že jsou mezi námi tak velcí milovníci kávy, že některým večerní šálek nic nezpůsobí. Nebo tedy rozhodně ne nespavost. Každopádně bychom doporučovali se kofeinu všeobecně vyhýbat nejen těsně před spánkem, ale i v pozdních odpoledních hodinách. Ten prý dokáže ovlivnit kvalitu našeho spánku zhruba až pět hodin před spaním, což je poměrně dlouhá doba. Každopádně nezapomeňte na to, že kofein je obsažený i v čaji, čokoládě, kakau, zmrzlině s kávovou nebo čokoládovou příchutí.
Tyto instantní tipy jsou krátkodobou záležitostí, která může na každého jedince fungovat jinak. Zkuste se zaměřit především na spánkové návyky v dlouhodobějším horizontu. Tím máme na mysli:
● Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.
● Dodržujte svou spánkovou rutinu. Koupel, meditační cvičení, poslech hudby, čtení knihy apod.
● Udělejte z ložnice svou oázu klidu. Správná teplota, kvalitní matrace a polštář, protiroztočové lůžkoviny a pohodlné bavlněné pyžamo.
Spánkem trávíme opravdu velkou část našeho života, tak nepodceňujte jeho důležitost a užívejte si jeho blahodárné benefity.