Spánek a imunitní systém
Každý náš článek spojuje jedna důležitá věc, kterou je potřeba si neustále připomínat, a to protože je díky moderním technologiím a rychlejšímu světu často podceňována. A tím je důležitost kvalitního spánku. Několik hodin, které dokáží dlouhodobě divy nejen s naší pletí, organismem, ale celým imunitním systémem. Přesto jsme ochotni právě těchto několik slastných hodin denně obětovat na úkor jiným činnostem.
V posledních několika málo letech jsme si snad jako nikdy mohli o to více uvědomit, že zdraví máme opravdu jen jedno. A právě spánek v něm hraje opravdu důležitou roli. I když spánek nutně nezabrání onemocnění, jeho nedostatek ovšem nepříznivě ovlivňuje sílu našeho imunitního systému. Mnohé studie z posledních let jsou tomu jen důkazem. Podtrženo, sečteno. Ti, kteří opravdu podceňují důležitost spánku, jsou náchylnější k virovým onemocnění a nachlazením.
Jaký vliv má spánek na imunitní systém?
Spánek představuje pro tělo velkou dávku regenerace. Takové každodenní lázně, při kterých se zbavujeme všeho nepotřebného. Čas, při kterém nabíráme sílu a dáváme tělu dostatek prostoru připravit se na nový den a nové výzvy. Logicky tedy pokud z této potřebné regenerace ukrajujeme a ukrajujeme dlouhodobě, musí se to projevit. Hlavními příznaky je pak stres, únava, zhoršení pozornosti apod. Dlouhodobý nedostatek spánku dokáže napáchat na naší imunitě takové následky, že v případě nákazy či virového onemocnění už nemá dostatek síly bránit se.
V případě onemocnění totiž imunitní systém začne aktivně stimulovat spánkovou soustavu a našemu tělu se tak dostává pokynů, že by bylo opravdu lepší ležet v posteli a odpočívat. Ono totiž stačí opravdu jen několik málo probdělých nocí a síla imunitního systému se sníží.
Důsledky nedostatku spánku na imunitní systém?
Pokud neulehnete do postele a nedopřejete tělu každý den tu správnou dávku kvalitního spánku, bude vaše tělo dost možná produkovat méně cytokinů. Cytokin je protein, který zasahuje do téměř všech dějů v organismu. Dokáže stimulovat nebo naopak potlačit zánětlivé reakce, reguluje obranu proti virové a bakteriální nákaze, dokáže ovlivnit stresové reakce buněk, zasahuje do obrany proti vzniku nádorů atd.
Nedostatek kvalitního a pravidelného spánku tak naše tělo vystavuje velkým stresovým reakcím, při kterých je uvolňováno mnoho hormonů, které negativně působí na imunitní systém organismu.
Jak posílit imunitu?
Jeden zaručený recept na posílení imunity nikde nenajdete. Na každého z nás působí možnosti posílení imunity jinak. Pravidelná procházka, sport, zdravý životní styl, vyvážený jídelníček, otužování, doplňky stravy a takhle bychom jistě mohli pokračovat dál. Velkou pozornost bychom ovšem měli věnovat hlavně spánku, který opravdu působí téměř blahodárně na každého jedince a i na jeho imunitní systém.
Jdeme spát?
Kvalitní spánek podporuje správné imunitní funkce. Dokáže nás zbavit stresu a tělo posílit v boji s infekcí nebo minimalizovat riziko vzniku onemocnění. Podporuje tak silnou vrozenou imunitu.
Ono je to vlastně ve své podstatě strašně jednoduché. Zhasínáme a jdeme spát!