Trápí vás nespavost? Proč vzniká a jak se jí vyhnout?
Potřeba spánku se u každého z nás liší stejně jako schopnost ovládat jeho nástup, tedy spíše mávnout rukou a vyměnit ho za zábavu či pracovní povinnosti. Takové nevinné oddalování a nedostatek spánku dokáže naše tělo jednou za čas tolerovat, ale pokud je takových chvil více, může se nám to v pozdějším věku několikanásobně vrátit. Nejčastěji pak v podobě poruchy spánku, tzv. nespavostí.
Co je vlastně nespavost?
Nespavost neboli insomnie je porucha spánku, při které si nepřejete nic jiného než usnout, ale tělo a mysl vám to nedovolí. Usínání trvá dlouhé minuty, nebo dokonce hodiny, pokud se vám to konečně povede, stává se, že se často probouzíte v průběhu noci. Někdy se dostaví krátkodobá nespavost, která díky přívalu stresu, náhlých povinností, zážitků či přepracování, dokáže potrápit každého z nás. Ta ovšem po pár dnech sama odezní.
Jaká je příčina nespavosti?
Příčinou nespavosti může být již zmíněný nárazový stres, vypjatá životní situace a stavy, které neprožíváme obvykle každý den. Pokud ovšem nespíte dlouhodobě, jedná se v tomto případě již o chronickou nespavost, která negativně ovlivňuje naše zdraví. Většinou to funguje tak, že tělo ulehá do postele unavené, ale mysl nám bohužel nedovolí usnout. S nespavostí je také úzce spjat vyšší věk, psychická či neurologická onemocnění, akutní bolest, nevhodné podmínky pro spánek nebo změna časového pásma.
Jak si pomoci od nespavosti?
Jsou situace, při kterých dokážete poznat, jaký je důvod vaší nespavosti. Jedná se o individuální příčiny, za kterými stojí momentální důvody, ať už se jedná o stres, nebo vyčerpávající životní styl. Je pouze potřeba si tuto příčinu uvědomit a začít na ní ihned pracovat. Dodržovat spánkovou hygienu, tzn. vyhýbat se konzumaci alkoholu a kávy před spánkem, čerstvý vzduch a příjemná atmosféra v místnosti, kde spíte, zařazení klidných aktivit a spánkových rituálů apod. Pokud jste všechna tato doporučení vyzkoušeli, ale nespavost vám stále nedá spát, legrace jde stranou a je potřeba svěřit se do rukou lékaře.
Trend dnešní doby?
Smutná zpráva v podobě čísel dokazuje, že problémem souvisejícím s poruchami spánku trpí více než třetina evropské populace. V Česku na tom nejsme nejlépe, protože podle mezinárodní společnosti pro výzkum trhu GfK představuje nespavost druhý nejběžnější zdravotní problém, a to hned v těsném závěsu za nachlazením.
Z toho vyplývá jediné - nespavost bychom neměli brát na lehkou váhu a svých sladkých osm hodin spánku si hýčkat.