Milí zákazníci, rádi bychom vás informovali o dodacích lhůtách neskladového a atypického zboží a termínech posledních příjmů objednávek s dodáním do Vánoc. Více informací >>>

O olympijských medailích rozhoduje i spánek

O OLYMPIJSKÝCH MEDAILÍCH ROZHODUJE I SPÁNEKPřípravu na letošní olympijské hry v Jižní Koreji zahájili naši reprezentanti již dlouho dopředu nejen tréninkem, ale také změnou denního režimu a svých spánkových návyků. Do Pchjongčchangu, místa dění zimní olympiády, pak odjížděli i se speciálními brýlemi a s vědomím, že na ně v pokojích čekají kvalitní matrace. To vše by jim totiž mělo pomoci k dosažení maximálních sportovních výkonů.

Ve spolupráci s vědci z Národního centra duševního zdraví se většina našich reprezentantů dlouhodobě připravovala především na osmihodinový časový posun a s ním spojený jet lag. Ten byl vážnou hrozbou pro jejich kondici a výkony.

Pokud se velice rychle ocitneme v prostředí, kdy na nás dopadá vysoká intenzita světla v době, kdy na to organismus není připraven, naše vnitřní biologické hodiny jsou tím zcela zaskočené. Člověk může pociťovat bolest hlavy, únavu svalů, nechutenství a někdy i prostorovou dezorientaci.

Řada lidí také trpí špatnou náladou a ztrátou motivace. A protože naše biologické hodiny řídí veškeré fyziologické funkce v organismu, ovlivňují významně i svalový výkon, kardiovaskulární funkce nebo detoxikační mechanismy. Dopady syndromu pásmové nemoci navíc zesiluje nedostatečný spánek, který nejde dospat. To všechno má pochopitelně vliv na výkon. Tím spíš, když jde o sportovce, kterého čeká důležitý závod.

Vyrovnávání se se syndromem pásmové nemoci závisí nejen na časovém pásmu, ale také na individuálních předpokladech. Záleží na věku, kondici, ale také na chronotypu člověka. Tedy jestli je spíše skřivan, nebo sova (jestli preferuje ranní nebo večerní aktivitu).

Proto se odborníci již předem snažili olympionikům pomoci s aklimatizací tím, že monitorovali jejich spánek. Na základě sběru dat je pak učili zacházet s jejich biologickými hodinami a vybavili je brýlemi s oranžovými skly, která slouží jako filtr modré složky bílého světla, jež je součástí slunečního záření a také světel zářivek a lamp.

Doporučili jim, aby svůj denní režim postupně alespoň trochu přibližovali korejskému času a den si tam rozdělili na části, kdy mohou být vystaveni světlu, a na dobu, kdy by bylo vhodnější, aby se od slunečního záření odstínili. A právě k tomu slouží ony oranžové brýle. 

Na rozdíl od modré složky bílého světla lidský organizmus žluté a červené světlo nevnímá jako neuroendokrinní signál. Tyto barevné složky tedy neovlivňují ani naše vnitřní hodiny, a ani části mozku, které řídí naši náladu.

A předem dovezené kvalitní matrace se české výpravě osvědčily již na letní olympiádě v Brazílii, odkud si v roce 2016 naši sportovci přivezli celkem 10 madailí.

Kvalitní spánek je samozřejmě důležitý nejen pro sportovce, ale úplně pro každého z nás. Abychom mohli podávat v čemkoliv dobré výkony, musíme dostatečně a kvalitně spát.

našich prodejnách vám tedy správnou matraci pomůžeme vybrat kdykoliv, třebaže nesoutěžíte na olympiádě.