Nedostatek spánku a jeho nepříznivý vliv na nárůst hmotnosti
Kvalitní spánek je nedílnou součástí našeho života. V předchozích článcích jsme se již několikrát zmiňovali, že spánek nutně nezabrání jakémukoli onemocnění, jeho nedostatek ovšem nepříznivě ovlivňuje nejen náš imunitní systém, ale celkový zdravotní stav. Pokud se snažíte zhubnout, dostatek kvalitního spánku může hrát stejně důležitou roli, jako vaše strava a cvičení.
Spousta studií dokazuje, že právě nárůst hmotnosti nepříznivě ovlivňuje nedostatek spánku. Ten totiž vede ke zvýšené chuti k jídlu. Mohou za to dva hormony, které regulují příjem a výdej energie - tím je ghrelin a leptin.
- Ghrelin je uvolňován v trávicím traktu a signalizuje pocit hladu. Při nedostatku spánku jeho hladina stoupá a nám se tak zvyšuje chuť k jídlu. Jeho hladina v těle je obvykle vysoká před jídlem a nízká naopak po jídle. Pokud tedy málo spíme mnohem více se zvětšuje šance, že si budeme dopřávat tučnější a bohatší porce, než obvykle, a tak bude větší i přijaté množství energie.
- Leptin je tvořen v tukové tkáni a jeho vysoká hladina je pro tělo jedinou zprávou, a to že jsme nasycení. Při nevyspání jeho hladina klesá a my se cítíme méně sytí.
Závěr je s těmito hormony jednoduchý. Když je spánek pravidelně pro naše tělo nedostatečný, tělo vytváří více ghrelinu a méně leptinu. My se tak budíme s vlčím hladem a zvýšenou chutí k čemukoli, co najdeme v lednici. Vybíráme si instinktivně energeticky bohatší potraviny na tuky, cukry nebo sůl. Pomyslnou třešničkou je kortizol. Další hormon, který se rád přidá do této party. Jedná se o stresový hormon, který dokáže tyto chutě k jídlu znásobit.
Méně spánku, více času na hubnutí
I když by se to tak logicky mohlo zdát, opak je pravdou. Možná vydržíte déle vzhůru, ale rozhodně bez spánku nikdy nezvládnete tolik aktivit, jako když budete dostatečně odpočatí. Jen si představte ten den. Jsme otrávení, unavení a bez nálady. Jen silou vůle zvládáme běžné aktivity, takže cvičení navíc či jakákoli fyzická aktivita jde většinou stranou. Možná si ráno přivstaneme a stihneme ještě před prací trénink, během dne budeme všude chodit pěšky a sledovat nárůst spálených kalorií a počet kroků. Po práci si dáme ještě svižnou procházku, ale ruku na srdce - nejedná se o dlouhodobě udržitelný stav. Obecně totiž nevyspalost vede ke snížení aktivity a zvyšování příjmu energie kvůli pocitu hladu. A už jsme jen krok od pomalého nárůstu hmotnosti.
Méně spánku, více stresu
Pokud nemáte zrovna nejlepší týden v práci, děti jsou nemocné, nestíháte své pravidelné aktivity, potřebujete zařídit spoustu věcí apod. Jedná se o “stresové záležitosti”, které jistě vyřešíte jen možná s menším zpožděním, ale za to bez větší újmy na zdraví. Do dlouhodobého stresu se totiž počítá právě pravidelný nedostatek spánku. A s tím již zmíněná vyšší hladina kortizolu. Jeho zvýšením hrozí také např. zvýšení krevního tlaku, zhoršení imunitního systému a i větší náchylnost k depresím a úzkostem. Zvýšená hladina kortizolu zároveň snižuje hladinu leptinu, o kterém jsme si říkali, že s sebou dokáže přinést nižší pocit sytosti a vyšší příjem energie.
Životní balanc jde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Maličkosti, které se mohou stát důležitými návyky ve finále dokáží divy nejen s naším zdravím, ale i spokojeností, radostí a chutí do života. Pokud spánek vnímáte jako ztrátu času, je dost možné, že se s podobnými komplikacemi potýkáte i vy, a pokud ne, je jen otázkou času, kdy se něco podobného může projevit. Zdá se to být celé, jako začarovaný kruh, ale je z něho úniku. Rozestelte si vaši postel a užijte si sladkých snů.