Milí zákazníci, rádi bychom vás informovali o dodacích lhůtách neskladového a atypického zboží a termínech posledních příjmů objednávek s dodáním do Vánoc. Více informací >>>

Jak znovu rychle usnout?

sleep-centrum-jak-znovu-rychle-usnoutJak znovu usnout? Ovečky nepočítejte. 

Určitě už se vám někdy stalo, že jste se probudili uprostřed noci a nepodařilo se vám znovu usnout. Naopak. Čím víc jste se o to snažili, tím to bylo horší. V čem je chyba? Po příčinách toho, proč člověk v noci nemůže znovu usnout, i když ví, že klidný a nerušený spánek potřebuje, pátrají i kliničtí psychologové a spánkoví specialisté. Mnohdy totiž za noční probouzení mohou naše vnitřní biologické hodiny, lépe řečeno to, že se jim nepřizpůsobujeme.

Výsledky vědeckých výzkumů i poznatky ze své praxe dlouhodobě, a hlavně srozumitelně, prezentuje například doktor Michael Breus. V jedné ze svých posledních knih určených laické veřejnosti uvádí také rady a tipy, jak znovu co nejrychleji usnout, pokud se v noci z jakéhokoliv důvodu vzbudíme.

Třebaže jde o poměrně jednoduché zásady, v praxi může být jejich dodržování poněkud složitější. Zásadní je totiž omezit jakýkoliv pohyb. Tedy třeba vstát a jít na toaletu.

pouhé sezení v posteli zvýší naši srdeční frekvenci nad hodnotu, která je běžná při spánku. U většiny to je 60 tepů za minutu. Pokud člověk vstane, srdce začne pumpovat o to rychleji. K navození spánku je pak zapotřebí hodnotu opět snížit pod uvedených 60 tepů. K tomu však nedojde rychle, takže pak nemůžeme dlouho znovu usnout.

Odborníci také radí, že bychom se při nočním probuzení neměli ničím rozptylovat. A už vůbec ne telefonem. Letmou kontrolu zpráv či e-mailů v noci si opravdu zakažte. Modré světlo displeje je pro naše receptory signálem denních aktivit, spánek spíše zažene, než aby jej navodilo.

Stejně tak nepřemýšlejte, kolik hodin spánku vám ještě zbývá do zazvonění budíku. Čím víc se budete stresovat, že se špatně a málo vyspíte, tím víc se vám bude spánek vzdalovat.

Když už se stane, že se v noci probudíme, měli bychom si zkrátka zakázat jakékoliv myšlenky, které by nás mohly rozrušit. Čím budeme v takových okamžicích uvolněnější, o to dříve znovu usneme.

Za noční probouzení často mohou i chyby, které uděláme před tím, než jdeme spát – pozdní večeře, nevhodná jídla, kouření, konzumace kávy či alkoholu v pozdních hodinách či přílišná fyzická námaha. A samozřejmě také nevhodná matrace, která se nedokáže přizpůsobit tělu. Proto je důležité věnovat jejímu výběru velkou pozornost.