Jak vybrat matraci?
Pokud potřebujete novou matraci, určitě si pokládáte otázku jak ji správně vybrat. Dle našich zkušeností a nejčastějších dotazů jsme připravili malého průvodce, který vám s výběrem matrace pomůže.
Rychlé menu:
- Pro koho matraci kupuji a na jaký účel?
- Jaké je moje očekávání a jaká je moje předchozí zkušenost?
- Jaká je moje postava?
- Preferuji tužší nebo měkčí matraci?
- Mám nějaké zdravotní problémy?
- Z jakého materiálu bude moje nová matrace?
- V jaké poloze spím?
- Jaký mám podklad pod matraci?
- Budu chtít matraci polohovat?
- Do jaké postele budu matraci dávat a jak má být matrace vysoká?
- Dvě matrace nebo jedna velká?
- Kolik na to vlastně mám?
Pro koho matraci kupuji a na jaký účel?
Pro správný výběr matrace je třeba vědět, kam matraci kupuji. Potřebujete matraci na občasné spaní, chalupu, nebo do hostinského pokoje? Pokud ano správnou volbou je levná matrace tzv. ekonomická matrace.
Pokud potřebujete matraci na každodenní spaní, pak byste se měli poohlédnout po kvalitnější matraci, která něco vydrží a zajistí správnou podporu páteře.
Jaké je moje očekávání a jaká je moje předchozí zkušenost?
Aby vám prodejce dokázal poradit, jakou matraci si vybrat, měl by znát váš důvod, proč si matrace chcete koupit. Je-li důvodem pro výběr nové matrace bolest zad nebo příliš tuhá matrace, pak byste se měli poohlédnout po kvalitních matracích, například z paměťové pěny.
Neopomíjejte také předchozí zkušenosti s matrací a zvažte, co se vám na té původní líbilo a co vás naopak štvalo. Doporučujeme popřemýšlet nad tím, kde jste se za poslední dobu dobře vyspali (například na dovolené v hotelu) a vyzkoušet zjistit příčinu proč to tak bylo. Byla matrace měkká nebo naopak tuhá? Byla vysoká nebo nízká?
Jaká je moje postava?
Při výběru matrace je potřeba brát v potaz také váhu a výšku člověka. Obecně platí, že čím je člověk silnější, tím tužší matraci by měl mít. Důležitá je také výška. Pokud máte 100 kg, ale měříte 190 cm, nemusíte mít nejtužší matraci, protože váha se na matraci rozloží dle vaší výšky.
Co je také dobré si uvědomit je celková postava. Jestliže například spíte na boku a máte velká ramena, je třeba si vybrat matraci se změkčením v oblasti ramen anebo s vysokou vrstvou paměťové pěny.
Preferuji tužší nebo měkčí matraci?
Máte raději matraci tužší, střední nebo měkčí? S tímto dotazem se nejčastěji setkáte v případě nákupu na prodejně. Každý z nás je jiný a každý jinak pociťujeme tuhost matrace. Proto je dobré jít si vybranou matraci vyzkoušet na prodejnu a říct si, jaká tuhost mi bude nejlépe vyhovovat.
Všeobecně však platí, že pokud spíte na zádech nebo na břichu, volte středně tuhou nebo tuhou matraci. Pokud spíte na boku, je třeba vybrat středně tuhou nebo měkkou matraci.
Mám nějaké zdravotní problémy?
Pokud máte zdravotní problémy, doporučujeme se poradit s lékařem. Všeobecně platí, že matrace s paměťovou pěnou pomáhají při problémech s páteří. Důležité je vybrat matrace s kvalitní paměťovou pěnou, které se dobře přizpůsobí.
Z jakého materiálu bude moje nová matrace?
Víme, že je obtížné se vyznat v materiálech. Přesto doporučujeme například z předchozích zkušeností, o kterých jsme se bavili výše, promyslet, na kterém materiálu se vám spalo nejlépe. Preferujete raději vzdušné a pružné matrace? Pak doporučujeme poohlédnout se spíše po taštičkových matrací. Pokud nedůvěřujete taštičkovým matracím a chcete například vyzkoušet nové materiály, doporučujeme matraci pěnovou.
V jaké poloze spím?
Již jsme toto téma nakousli o pár odstavců výše. Je důležité si uvědomit, zda spíte na zádech, na boku, nebo na břiše.
Spánek na břiše není zdravý. V tom se shodnou snad všichni lékaři a odborníci na zdravý spánek. Doporučujeme naučit se spát na boku nebo na zádech. Pokud ale nemáte sílu na tom něco měnit, vyberte spíše tužší matraci.
Pro spánek na zádech je ideální volbou středně tuhá nebo tužší matrace.
Jestliže spíte na boku, vybírejte matraci měkčí, která se dobře přizpůsobí křivkám lidského těla. Pro spaní na boku jsou velmi vhodné matrace s paměťovou pěnou nebo matrace změkčené v oblasti ramen a boků.
Jaký mám podklad pod matraci?
Podklad matrace je také velmi důležitý. Ovlivňuje totiž to, jak na vás matrace bude působit, jak se přizpůsobí a zejména jak dlouho vydrží. Když dáte pěnovou matraci na pevnou desku nebo pevný laťkový rošt zkrátíte životnost matrace.
Proto je dobré pěnové a latexové matrace ukládat na kvalitní lamelový rošt. Navíc pro pěnové matrace je vhodné, aby byli odspodu odvětrávány, což lamelové rošty zaručují.
Pokud už pevnou desku máte, nezoufejte. Řešením jsou taštičkové matrace. Poslední dobou se vytvořila iluze, že taštičkové matrace nejsou dobré. To není pravda. U kvalitních taštičkových matrací je jejich hlavní výhodou dlouhá životnost, tuhostní stálost, výborný odvod vlhkosti a dobré ortopedické vlastnosti. Jsou vhodné právě na pevný podklad a dají se použít i do vlhčích prostředí.
Budu chtít matraci polohovat?
Budete na matraci pouze spát anebo si také číst knihu, používat notebook? Samozřejmě platí, že v posteli byste měli spát nebo se oddávat hrátkám s partnerem. Nicméně většina z nás v posteli tráví i více času. A proto, pokud si potřebujete dopřát pohodlí při čtení nebo práci na notebooku, je dobré zvolit polohovací rošt. Pro polohovací rošt vybírejte matrace, které se dají polohovat.
Do jaké postele budu matraci dávat a jak má být matrace vysoká?
Často opomíjenou otázkou bývá, do jaké postele budu matraci dávat. Zde je důležité zvážit několik otázek.
Jestliže například budete dávat matraci do postele s výklopným úložným prostorem, měli byste zvolit matraci, která není tak těžká a vysoká. Pokud byste zvolili těžkou matraci, bylo by vyklápění roštu složité.
Zde je také třeba brát v potaz to, že úložný prostor s výklopnými rošty lze používat pouze se dvěma matracemi a ne jednou celou.
Výška matrace je také důležitá. Zjednodušeně platí, že čím vyšší matrace, tím je kvalitnější nebo déle vydrží. Nicméně příliš vysoká matrace může zasahovat do čela postele a tím se zkazí celkový dojem z postele.
Také je třeba si uvědomit, že pokud koupíte nízkou matraci, může se stát, že v posteli bude zase moc zapuštěna a při vstávání vám bude vadit bočnice postele.
Dvě matrace nebo jedna velká?
Oblíbené téma zejména u mladých párů. Někteří z nich vyžadují matraci dvoulůžkovou v celku. Nechtějí mít mezi sebou žádnou mezeru. Jedna velká matrace není problémem, ale je si třeba uvědomit i nevýhody.
Platí, že dvě matrace jsou lepší, protože se s nimi lépe manipuluje například při převlékání postele, lépe se transportují na místo, je možné je použít na polohovací rošty nebo do výklopných úložných prostorů. Dnes už většina matrací má snímatelné potahy a proto dva malé potahy se lépe perou, než jeden velký.
Kolik na to vlastně mám?
Pro většinu z vás bude také hlavní otázkou, kolik jsem ochoten do nové matrace investovat. Pokud vybíráte matraci na příležitostné spaní, na chalupy nebo pro malé děti, nemusí být investice do matrace velká. Takovou matraci koupíte od 2 - do 5 000 Kč.
Jestliže chcete matraci kvalitní, abyste se dobře vyspali, a nechcete po dvou-třech letech řešit nákup nové matrace, je třeba si připravit peněz více.
Ideální volbou je si ušetřit na jednu matraci cca 10 000 - 15 000,- Kč tzn. dvoulůžko za cca 20 000 - 30 000,- Kč.
Pokud si budete chtít dopřát více komfortu a pořídit si matrace, u kterých se při výrobě využívají nejnovější technologie v oblasti zdravého spánku, bude třeba si připravit ještě o něco více.
Slovo na závěr
Výběr matrace není jednoduchý a proto po zvážení všech pro a proti doporučujeme udělat si čas, navštívit některou ze specializovaných prodejen matrací a vše si pořádně vyzkoušet a na matracích si poležet.
Už přece víte že 1/3 našeho života prospíme a proto bychom pro výběr kvalitní matrace měli něco obětovat a chvilku se nad tím zamyslet.
Kam dál?
Prohlédněte si matrace v eshopu >>>
Pokud potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat >>>