Jak vybrat anatomický polštář?
Trápí vás bolest krční páteře, hlavy, ramen nebo jste ráno podráždění a unavení? Věděli jste, že výběrem správného polštáře dokážete podstatně vylepšit kvalitu spánku a začít svůj den plní elánu?
Jaký by měl být správný anatomický polštář?
Správný anatomický polštář by se měl přizpůsobit vašemu tvaru hlavy a krku a zajistit optimální polohu krční páteře. Podle našeho názoru je nejvhodnějším materiálem paměťová pěna, a to díky její schopnosti zajistit správnou oporu krční páteře. Polštář z této pěny se přizpůsobí křivkám vaší hlavy a šíje a ulevuje tak svalovému napětí, bolesti zad a krku.
Máte špatné zkušenosti s anatomickým polštářem?
Z našich mnohaletých zkušeností vyplývá, že správně zvolený anatomický polštář je ideální pro každého. Většina našich zákazníků si anatomický polštář tak oblíbila, že ho vozí všude s sebou. Jsou na něm doslova závislí.
Přesto se občas setkáme se zákazníkem, který nebyl s anatomickým polštářem spokojen. Tuto zkušenost zapříčiní nevhodně zvolená výška, materiál nebo tvar polštáře. Je to jako s výběrem matrace. Každý jsme „originál“, máme jiné proporce těla, a tak potřebujeme zvolit produkt, který bude odpovídat našim potřebám.
Podle čeho polštář vybíráme?
Při výběru ideálního polštáře je zapotřebí zohlednit vaší obvyklou polohu při spánku. Neměla by se však ani opomenout velikost ramen a stavba těla. Zásadní vliv na výběr anatomického polštáře má také tuhost matrace. Proto je důležité se zaměřit na polštáře, které nabízejí možnosti výběru výšky, tuhosti a tvaru. Jde nám o jediné, poskytnout krční páteři oddech po celodenní námaze.
Jak vybereme správný polštář, aby se nám dobře spalo?
Nejprve se zaměříme na polohu, ve které spíme (na břiše, na zádech nebo na boku). Poté si ujasníme, jakou tuhost má naše matrace (je tuhá, středně tuhá nebo spíš měkká). V neposlední řadě musíme také zohlednit naši postavu a zdali jsme žena, muž nebo dítě. Pokud budeme spát na boku je třeba vzít v potaz také šířku ramen.
Spánek na boku:
Pro spánek na boku vybíráme polštáře spíše vyšší nebo speciálně tvarované (např. vlna) tak, aby polštář vyplnil mezeru mezi hlavou a matrací a umožnil krční páteři zůstat v jedné rovině společně s páteří. Při výběru si dáme pozor na již zmíněnou tuhost matrace. Čím měkčí máme matraci, tím více nám do ní rameno zapadne. Naopak, tužší matrace naše rameno podrží výš.
Tzn. pokud máme tvrdou matraci a široká ramena, vybíráme vyšší polštáře, například velikosti L nebo M. V případě, že máme měkkou matraci a úzká ramena, spíše se zaměřujeme na střední velikost polštáře, například velikost M. Jestliže disponujeme opravdu úzkými rameny a velmi měkkou matrací (rameno se nám krásně zaboří do matrace), je možné využít velikost S.
Spánek na zádech:
Při spánku na zádech je dobré mít hlavu v rovině (v některých případech lehce nadzvednutou). Vybíráme tedy polštáře nižší velikosti (S nebo M). Můžeme zvolit i tvar vlny (pozor na zakloněnou hlavu). Opět je třeba vzít v úvahu i tuhost matrace a proporce hlavy. S měkkou matrací musíme ubrat na výšce polštáře (volíme velikost S) a naopak s tuhou matrací doporučujeme spíše vyšší polštář. Je naprosto nevhodné mít při spaní na zádech zakloněnou nebo příliš předkloněnou hlavu.
Spánek na břiše:
Spánek na břiše není pro polohu krční páteře ideální, a proto ho nedoporučujeme. Chápeme ale, že přivyknutí si na jinou spánkovou polohu může být obtížné. Pokud vás nepřesvědčíme vaší polohu napravit, jedinou možností, jak dosáhnout kvalitního odpočinku, je zvolit nízký polštář (velikost XS, slim, S), anebo speciálně vyrobený polštář ve tvaru X.
TIP: Příčinou spánku na břiše je většinou příliš tuhá matrace. Pokud chcete zlepšit spánek a kvalitu života, je vhodné vyměnit matraci za o trochu měkčí a postupně si zvykat na novou polohu na zádech nebo boku. Přivyknutí si na novou matraci může trvat i 1 měsíc, proto se nevzdávejte po prvních dnech, kdy se vám špatně spí. Tělo si najde novou polohu a postupně si na měkčí matraci zvykne.
Anatomické polštáře pro děti
Abychom našim nejmenším zajistili správný růst a vývin, musíme výběru polštáře věnovat velkou pozornost. Krční páteř našich ratolestí musí být ve správně poloze, ať už spí na břiše, na zádech nebo na boku. Všeobecně platí, že vybíráme pomocí stejné metody, jako u dospělých. Vždy však volíme nízké anatomické polštáře (velikost SLIM, XS, S nebo Air M).
Prodlužte si životnost polštáře
Jedinou nevýhodou anatomického polštáře je, že není možné jeho jádro prát. Proto na všechny anatomické polštáře doporučujeme pořídit polštářový chránič s membránou, který ochrání jádro a prodlouží tak jeho životnost.
Pro ty, kteří se výrazně potí, je polštářový chránič nezbytností. V případě nadměrného pocení vybírejte polštáře s provzdušňovacími otvory (například Flex Memory Air). Doporučujeme také jednou za čas nechat jádro polštáře vyvětrat (ne na přímém slunci, které poškozuje pěnu) a případně ho šetrně vyluxovat.
Stále nevíte, který polštář si vybrat?
Ozvěte se nám, anebo neváhejte navštívit naše prodejny, kde vám náš proškolený tým poradí. Díky mnohaletým zkušenostem s výběrem správného polštáře se odborníci z naší firmy podílejí na vývoji nových polštářů společně s českými i evropskými výrobci.
Pokud vybíráte na e-shopu a nemůžete navštívit naše prodejny, doporučujeme zakoupit polštáře s možností úpravy výšky. Například Technisom Ergo Memo Fit Adaptive je vyrobený z několika vrstev, které lze odebírat nebo přidávat. Výhodou je i přiložená tabulka, která vám pomůže zvolit vhodnou výšku výplně.
Doporučení
Máme širokou nabídku anatomických polštářů, ze které si vybere každý spáč. Výborný poměr ceny a kvality má například polštář Flex Memory nebo Flex Memory Air. Tyto polštáře jsou vyrobeny z exkluzivní paměťové pěny s možností výběru několika výšek. Pokud si nejste jisti výškou polštáře, doporučujeme na začátek objednat velikost M, která je nejuniverzálnější.