Milí zákazníci, rádi bychom vás informovali o dodacích lhůtách neskladového a atypického zboží a termínech posledních příjmů objednávek s dodáním do Vánoc. Více informací >>>

Jak větrat v zimě

Přes ojakvetratvzime_2kenní sklo sice slunce i v zimě chvílemi hezky hřeje, když ale vyhlédnete ven, není pochyb, že se teploty drží spíš pod bodem mrazu. Přesto je i v zimních měsících důležité pravidelné větrání, což pro ložnice platí dvojnásob.

Právě v místnosti, kde spíme, je pravidelná výměna vydýchaného vzduchu za čerstvý nutná. Větráním také regulujeme vlhkost vzduchu, takže předcházíme vlhkosti a následně i možným plísním. Občasný chlad a odvětrání vlhkosti je také dobrá prevence proti výskytu mikroorganizmů a roztočů, kteří patří k významným alergenům pro rozvoj průduškového astmatu.

Při větrání v zimním období platí zásadní pravidlo – větrat rychle a intenzivně. Ideálně otevřít všechna okna v bytě nebo v domě zhruba na 10 minut a pak je zase těsně zavřít. Mikroventilace nebo pootevření oken není na místě. Vzduch v místnostech se tím nijak neobmění, jen dochází ke zbytečným ztrátám tepla, které nás pak stojí peníze.

Navíc se tímto způsobem ochlazuje venkovní komora okna. V drážce mezi křídlem a rámem může tedy kondenzovat voda, která bude při větších mrazech mrznout, což oknům, zejména dřevěným, rozhodně neprospěje.

Při intenzivním větrání se vzduch v interiéru vymění velmi rychle, aniž by prochladly stěny. Po zavření oken a dveří se tak začne rychleji ohřívat. V případě, že máte na radiátorech nainstalovány termostatické hlavice, měli byste je však před otevřením oken ručně stáhnout na minimum a do původní polohy je vrátit až po zavření oken. Pokud totiž hlavice zaznamená chlad, okamžitě otevře naplno radiátorový ventil. Topení by tedy běželo naplno vlastně zbytečně.     

S větráním v zimním období úzce souvisí i dodržování doporučené teploty v jednotlivých místnostech. Přetopený vzduch totiž ztrácí přirozenou vlhkost, která by se v obytných místnostech měla pohybovat mezi 40 % - 60 %. Pokud je vlhkost vzduchu kvůli příliš vysoké teplotě nižší, vysouší to sliznice a pokožku.

Doporučení teploty                   

Místnost               Teplota

Obývací pokoj        20-22 °C
Ložnice                  17-20 °C
Dětský pokoj          20-21 °C (pokud děti jen přespávají, stejně jako ložnice)
Kuchyně                18 °C
Koupelna               22-24 °C
Předsíň a chodby  16-19 °C