Jak na nás působí změna času?
Co si budeme povídat. Změna času nemůže být prospěšná snad nikomu z nás. A ta letní, která nás brzy čeká, už vůbec ne. Pokud by se naopak hodiny měly přidávat, byli bychom první, kdo by o to začal bojovat, protože každá hodinka kvalitního spánku navíc se počítá. Každopádně ať už jste v jakémkoli týmu, jedno je jisté, změna času může být výrazným zásahem do celkového organismu člověka, takže není ani divu, že se s podobnou změnou někteří musí vyrovnávat i několik týdnů.
Ačkoli by se mohlo zdát, že změna času o pouhou hodinu je natolik zanedbatelná, že si toho možná ani nemůžeme všimnout, opak je pravdou, za kterou stojí spousta vědeckých studií. Nejkritičtější je letní změna času, při které posouváme ručičky hodin dopředu, a tak věřte nebo ne, ale první pracovní pondělí, které po posunu následuje, je tím nejrizikovějším dnem vůbec. V tyto dny se zvyšuje riziko infarktu o 10%. Ona už ta samotná myšlenka pro nás, milovníky spánku, je více než stresující. Letní změna času je spojena především se spánkovou deprivací. Nedostatek spánku v našem těle dokáže způsobit zánětlivé reakce, které k již zmíněnému infarktu dokáží přispět.
Navíc každá buňka v těle si jede podle svých vlastních hodin, které jsou pečlivě nastavené. Když přijde posun času, nějakou dobu jim trvá než se buňky opět seřídí. Čekají na další hodinu slastného spánku, ale ona nikde. To samé platí i u imunitních buněk.
Dost také záleží na tom, zda jste ranní ptáče, nebo noční sova. Pokud vám ráno nedělá problém vstávat brzo, je velká pravděpodobnost, že u vás změna času nebude až tak dramatická. Každopádně u některých jedinců nedochází ani po měsíci od změny času k synchronizaci cirkadiánního rytmu.
Jak se na změnu času připravit? Máme pro vás čtyři tipy, které vám alespoň trochu pomohou posun času lépe zvládnout.
1. Zkuste jít spát o něco dříve
Pokud to jen půjde, zkuste svému tělu dopřát trochu spánku navíc. Tento rituál si nastavte pár dní před změnou času. Začněte chodit spát o patnáct až třicet minut dříve. Organismus se tak lépe vyrovná s tak velkou změnou, která ho bude čekat.
2. Vynechte spánek během dne
Pokud jste zvyklí dopřát si byť jen krátký spánek během dne, zkuste ho vynechat. Organismu pak trvá delší dobu oddat se opravdu plnému a kvalitnímu spánku v noci.
3. Káva a alkohol s mírou
Tip, který u nás čtete velice často. Milovníci kávy a dobrého vína zpozorněte! Dle vědeckých výzkumů bychom se měli vyhnout alkoholickým nápojům či kofeinu až šest hodin před spánkem. A v době změny času by to náš spánek mohlo narušit mnohem více.
4. Omezte modré světlo
Telefon ztlumit, počítač vypnout a otevřít knihu. To je občas nejlepší a zároveň nejkratší cesta k rychlému spánku. Modré světlo, které vyzařují všechny moderní technologie, nám nedovolí přepnout do spánkového módu tak rychle, jak by naše tělo potřebovalo.
A co bude dál?
Letní čas byl zaveden před více jak sto lety z důvodu energetických úspor. Dnes je ale zřejmé, že tato umělá změna času má na náš organismus neblahý vliv, a to především začátek letního času. Diskutuje se o možném zrušení, ale my si i přesto náš spánek jako vždy dokonale užijeme.
Letní změnu času = posun času o 1 hodinu vpřed = KRATŠÍ SPÁNEK
Podzimní změnu času = posun času o 1 hodinu zpět = DELŠÍ SPÁNEK