Jak dlouho spí zvířata?
Všichni ho milují, a kdo říká, že ho nepotřebuje, potřebuje ho nejvíce ze všech. Ano, řeč je o spánku. Jedna ze základních fyziologických potřeb, která je důležitá pro naše zdraví. Nejen tedy pro naše, ale také pro zdraví zvířat. Ten pocit, při kterém dochází ke změně mozkové činnosti, pomalá ztráta vědomí, snížení citlivosti na vnější podněty, uvolnění svalstva, kdy následuje slastné snění.
Dospělý člověk potřebuje ke správnému fungování organismu přibližně 6-9 hodin spánku denně. Zato některá zvířata téměř celý den, až jim to závidíme. Liší se dokonce i jednotlivé fáze odpočinku. S někým nás spojuje odpolední siesta, některá zvířata naopak odpočívají během dne dokonce několikrát. Sladký život!
Jak jsou na tom naši mazlíčci?
1) Pes: 12-14 hodin
Nejlepší přítel člověka spí rozhodně déle, než jeho páníček. Pro psa totiž není problém si schrupnout i více jak 12 hodin. On to dokonce potřebuje. Každopádně se psí spánek od toho našeho liší hlavně tím, že je tzv. polyfázický, tedy je rozkouskovaný na několik částí během celého dne. Více odpočinku tak má pro každého psa zásadní vliv na jejich životní pohodu.
2) Kočka: 12-18 hodin
Kočky se toho nebojí a spánku si náležitě užívají. Dokonce i 18 hodin pro některé není výjimkou. Významnou roli v délce spánku hraje především stáří kočky, její zdraví, prostředí nebo únavové aktivity. Kočka je prostě lovec. Díky spánku dokáže načerpat potřebnou energii, kterou by mohla následně vynaložit na případný lov.
Kdo prospí nejvíce času?
Rekordmanů je hned několik a upřímně, někdy bychom si to s nimi chtěli vyměnit.
1) Koala: 18-20 hodin
V tomto případě po žvýkání toxických listů eukalyptu není koale zase až moc co závidět. Než to všechno stráví, potřebuje nabrat opravdu hodně sil, takže teď už ten prospaný den chápeme. A my si eukalyptus raději necháme jako dekoraci do vázy.
2) Netopýr: 17-20 hodin
V těsném závěsu je pak tohle hnědé noční zvíře. Ve dne s ním nic nehne, ale v noci se probouzí a loví. Délka spánku u netopýra je závislá na úspěšnosti lovu. Pokud má nedostatek potravy, začne šetřit svou energií tak, aby měl sílu na shánění potravy na další noci. Jejich spánek není sice souvislý, ale jen si představte spát v zimě zavěšení hlavou dolů déle jak měsíc někdy dokonce dva, to není žádný med.
3) Lenochod: 14-18 hodin
Hrdý nositel svého jména. Konečně někdo, kdo má na vše čas a své tempo. Lenochod má rád svůj klídek, odpočinek a často zůstává skrytý před predátory. Jeho metabolismus je pomalý a tudíž nepotřebuje tolik jídla, takže si může dovolit spoustu odpočinku.
Kdo prospí nejméně času?
Dalo by se říci, že je sám proti sobě, ale příroda tu rovnováhu uměla zařídit všude.
1) Skokan volský: stále záhadou
Tahle poměrně velká žába nedá vědcům jen tak spát. Je totiž oblíbeným příkladem, u kterého se tvrdí, že spánek není potřeba. Ale kdo by tohle jen mohl říci? Každopádně skokan volský prý během aktivních měsíců, kdy je venku příjemné počasí, jen tak lehce podřimuje. Tomu i rozumíme. Chce si to užít, protože zaslouženého odpočinku se mu dostane v měsících, kdy přichází na řadu hibernace. Zahrabat se do bahna a nevědět o světě.
2) Žirafa: asi 2 hodiny
Spát celou noc na nohou by byla pěkná fuška, takže složení těla a ohnutí krku si žádá krátké intervaly, které patří spánku. Žirafa je v takové pozici velmi zranitelná a rychle vstát je pro ni dost obtížné. Toho jsou si vědomi všichni predátoři široko daleko. Právě proto toho žirafa za celý den moc nenaspí.
3) Slon: 2 hodiny
Strach z potenciálního nebezpečí nutí slony k poměrně krátkému spánku vestoje. Pokud spí na boku, tak jde vždy jen o krátký odpočinek, který netrvá déle než několik minut. Sloni navíc často spí ve skupinách. Jedna skupina hlídá okolí a dává pozor, zda jsou všichni v pořádku, zatímco ta druhá má čas na odpočinek. Hlavním důvodem tak krátkého odpočinku, je především starost o jejich velké tělo, které je potřeba především nasytit. Pro někoho je důležitější jídlo než-li spánek.
4) Delfín: 2 hodiny
Tak u delfína ani moc o spánku nemůže být řeč. Odpočívá vždy pouze jedna polovina mozku, takže je delfín neustále vzhůru, aby mohl dýchat. Po těch rychlých dvou hodinách přepne na druhou stranu mozku a umožní tak té aktivní části odpočívat. Navíc je u nich zajímavé to, že si tento spánkový rituál často dopřávají v páru, a to tak, že plavou bok po boku. Stále říkáme, že společné usínání má své benefity.
Když si o tom tak přemýšlíme, někdo ten spánek opravdu nezanedbává. Každopádně dnes si mnohem více budeme vážit toho, že uléháme do krásné postele a můžeme se zachumlat do peřin na několik hodin a užívat si ničím nerušeného spánku.