Jak často měnit lůžkoviny a jak se o ně správně starat?
Ložnici či místnost, ve které spíme, bychom měli vnímat, jako takovou malou oázu klidu. Místnost pro relax a sladké snění. Vzhledem k tomu, že v posteli strávíme téměř třetinu svého života, ti největší spáči určitě i mnohem déle, je potřeba se přesně o takové místo i náležitě starat. Dbát na zvýšenou hygienu a pohodlí tak, abychom si těch několik hodin denně dokázali náležitě užít. O úklidu ložnice a tipech, jak ji udržet svěží a stále plnou čerstvého vzduchu jsme vám psali, ale jak často převlékat polštáře, peřiny nebo prostěradlo? Domácí činnost, na kterou bychom rozhodně neměli zapomínat. Nejen že nám nezabere až tolik času, ale hlavně nám často dokáže pomoci s dýcháním, kýcháním během noci či problémy se spánkem.
Co je málo a co příliš?
Každý máme své návyky a potřeby. S výměnou lůžkovin to je dost podobné. Každopádně kvalita a čistota ve vaší posteli má opravdu velký vliv na zdraví a plnohodnotný spánek, a to nejen u dospělých, ale také u dětí. V posteli a ložním prádle se hromadí vlasy, odumřelé kožní buňky, roztoči a bakterie všeho druhu. Už jen když to vyslovíte nahlas a teď si to ještě představte. Vaše postel, téměř posvátné místo, jako živná půda pro všechny nevítané hosty. To nechceme!
Ložní prádlo by se mělo podle odborníků kompletně měnit nejlépe každý týden, krajní hranice by měla být každé dva týdny, a to jen v případě, že vás netrápí žádné alergie. Pokud jste nemocní a v posteli trávíte opravdu 24 hodin denně, je ideální převléknout ložní prádlo dvakrát v týdnu. To se samozřejmě týká i prostěradla. Věděli jste, že za jednu jedinou noc je naše tělo schopné vypotit i více než litr potu? Ano! A to nebudeme ani myslet na to, když je nás v té posteli více.
Průzkumy ovšem hovoří jasně a roztoči mají pré. Většina z nás totiž ložní prádlo převléká a pere jen jednou měsíčně.
Praní a správná péče lůžkovin
Pár jednoduchých zásad pro šetrné a účinné praní, které se vyplatí dodržovat:
- Třídit dle materiálu. Vaše povlečení si tak zachová svou kvalitu a barvu. Z hygienického hlediska je také ideální volit povlečení, které lze prát na minimální teplotu 60 °C.
- Nepřeplňovat pračku. V tomto případě se nevyplácí šetřit a doslova nacpat vše do jedné pračky. Tím, že je ložní prádlo objemné, mohlo by se při plné pračce stát, že se prací prostředek nedostane všude a prádlo nebude dokonale čisté.
- Sušička či slunce. Pokud to jde, sušte ložní prádlo v sušičce, pokud ne, rozvěste ho na suchém místě a ideálně na slunci.
- Žehlení. Upřímně, naše nejoblíbenější domácí činnost to není, ale v tomto případě to má své opodstatnění. Při vysoké teplotě během žehlení dochází k možnému usmrcení zbylých roztočů. Tak ať už to máme kompletní a zbavíme se jich dokonale.
- Počkejte se zastláním. My víme, pokud se krásně urovnají peřiny ihned po probuzení, celá ložnice vypadá tak nějak lépe. Jen si vzpomeňte na ten vypocený litr, který vaše postel a peřiny pohltí a vy to vše udusáte a zakryjete. Odkopat a nechat pěkně větrat. Klidně několik hodin. Ať i vaše postel může dýchat.
Pečujte také o svůj polštář a přikrývku
Délka životnosti polštáře a přikrývky závisí nejen na jejich kvalitě, ale také náležité péči, kterou jim budeme věnovat. Doporučuje se minimálně dvakrát a maximálně čtyřikrát do roka vyprat přikrývku a polštář. Ideálně pak na 60 °C, abychom se zbavili roztočů a všech mikroorganismů.
Pokud vás trápí alergie, astma či jiné respirační potíže, vyplatí se v tomto případě investovat do kvalitních polštářů a dek, které lze prát mnohem častěji, tzn. i každý měsíc.
U polštářů ovšem pozor na jejich výplň. Pokud vlastníte polštář z paměťově pěny, jádro polštáře nelze prát v pračce. Vyprat můžete jen jeho potah, a proto se stejně jako u matrace doporučuje u těchto typů polštářů používat polštářový chránič. V tomto případě pak můžete chránič i potah prát podle potřeby a znečištění.
Kdy je na čase vyměnit přikrývku a polštář za nový
Ideální čas, kdy je potřeba koupit nový polštář nebo přikrývku je u každého individuální. Obecně však platí, že polštář má mnohem kratší životnost než přikrývka. Přece jen v průběhu spánku se nám potí hlava, vypadávají vlasy nebo na něm ulpívají naše pečující produkty na obličej. Rychleji se proleží a nám se tak může stát, že ho začneme postupně překládat a více naducávat, protože už prostě nebude takový jako dříve. Polštář by se tak měl vyměnit jednou za 2-3 roky. Přikrývka pak zhruba jednou za 3-5 let.
Pár malých kroků, které dokáží velké změny, takže k pravidelnému týdennímu úklidu přidáváme i výměnu ložního prádla. Nádobí určitě ještě chvilku počká, ale sladké sny a ničím nerušená noc, to si vzít nenecháme.