Právě u nás probíhá Black Friday - slevy 5 - 20 % na vybraný sortiment při použití kódu blackfriday24. Více informací >>>

Březen je měsícem zdravého spánku

zdravyspanekAbychom byli upřímní u nás je každý den oslavou zdravého spánku. Tedy snažíme se o to, jak jen to jde, protože z našich článků a nálady, kterou se snažíme mezi vás vyslat, je informace, že spánek je jednou z nejdůležitějších věcí. Ona je to taková blahodárná činnost, která dokáže díky svým benefitům být s trochou nadsázky pro naše tělo téměř všespásná.

Kvalita spánku a jeho pravidelnost hraje v našich životech klíčovou roli. Nedostatek spánku totiž může mít negativní dopad nejen na náš výkon, koncentraci, ale především na celkové zdraví. V březnu se tak můžeme těšit na dva dny, které budou patřit spánku. Tím je 15. březen - Světový den spánku a 21. březen - Mezinárodní den spánku.

Světový den spánku je každoroční událost, která má za cíl zdůraznit význam zdravého spánku a informovat o důsledcích nedostatku spánku. Jeho datum se každý rok mění, protože připadá na poslední pátek před jarní rovnodenností. Letos je to tedy 15. březen. Tento den slouží k povzbuzení jednotlivců i společnosti ke zlepšení svých spánkových návyků a k uvědomění si významu kvalitního spánku pro celkové zdraví.

Mezinárodní den zdravého spánku připadá na 21. března. I tento den patří spánku a jeho osvětě široké veřejnosti. Cílem je nejen rozšířit povědomí o významu zdravého spánku, ale také zdravého životního stylu, pohybu, stravě a prevence onemocnění. Tento den vznikl jako iniciativa Worldwide Project on Sleep and Health (WWPSH).

Oslavíte s námi také tyto dny? Máme pro vás několik tipů, díky kterým může být každý spánek takovou malou oslavou.

zdravyspanek_2

  1. Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den, a to i o víkendech. Tímto způsobem se vaše tělo naučí pravidelnému rytmu spánku.
  2. Před spaním relaxujte. Vytvořte si svojí rutinu, např.: teplou sprchu, čtení nebo poslech relaxační hudby.
  3. Vyhněte se záření modrého světla z obrazovky vašeho počítače, telefonu či tabletu. Místo toho sáhněte raději po knize.
  4. Odpoledne a navečer se vyhněte kofeinu a stimulujícím látkám, jako je káva, čaj, energetické nápoje a alkohol.
  5. S tím souvisí i konzumace těžkých a tučných jídel. Zvolte raději lehčí variantu večeře.
  6. Pravidelná fyzická aktivita může podpořit lepší spánek. Vyhněte se však intenzivnímu cvičení krátce před spaním.
  7. Spěte v tiché, zatemněné a dokonale vyvětrané místnosti. Optimalizujte teplotu v ložnici. Obvykle je nejlepší udržovat chladnější teplotu (kolem 18-20 °C).
  8. Zvolte správnou matraci, přikrývku i polštář.
  9. Snažte se omezit dlouhé spánky během dne, zejména pokud máte problémy s nočním spánkem.
  10. Hledejte způsoby, jak efektivně řešit stres a úzkost, např.: pomocí meditace, jógy nebo hlubokého dýchání.

Víte, že více až u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Přibližně u 10 % z tohoto počtu se jedná o potíže trvalé. (zdroj: IKEM) Tak pojďme se kvalitně prospat minimálně celým březnem.