Bavlna jako ideální materiál pro zdravý spánek
O jedné třetině života strávené spánkem jsme vám již několikrát psali, a tak stejně jako je ke spánku důležité vybrat tu správnou matraci, přikrývku a lůžkoviny, je také důležité, z jakého materiálu budou, abychom těch několik hodin denně strávili v tom největším pohodlí a komfortu.
Sedmý říjen připadá na mezinárodní den bavlny, a protože se jedná o materiál, který právě se spánkem poměrně úzce souvisí, povíme si o ní dnes něco více.
Co je bavlna a jaké jsou její hlavní výhody?
Jedná se o jeden z nejoblíbenějších přírodních materiálů, který má jedinečné vlastnosti. Její historie sahá až 10 000 let zpět, kdy se poprvé objevila v Egyptě. Bavlna se vyrábí ze semen rostlin bavlníku a na světě jich najdeme několik desítek druhů. Ovšem ta nejkvalitnější vzniká ze semen bavlníku keřovitého. Jedná se o tropické nebo subtropické keřovité rostliny, u kterých se po odkvetení vytvoří tobolka, která obrůstá jemnými chomáčky vláken. Tyto chomáčky se sklízejí a jsou základní surovinou pro zpracování surové bavlny.
Největší výhoda bavlny je její vysoká odolnost a pevnost v tahu i oděru. Navíc pokud se bavlna namočí, její pevnost se o 20 % zvyšuje. To je tím hlavním důvodem, proč se z ní dělají výrobky, u kterých víme, že musí snášet častější praní a mechanické zacházení.
Bavlna je také jemná a příjemná na omak. Díky svým absorpčním vlastnostem je schopna absorbovat až 25 % vlhkosti svého okolí, aniž by byla vlhká na dotek. Proto je oblíbená i na oděvech, kde se předpokládá pohyb na slunci nebo aktivity v prostředí s vyšší mírou vlhkosti. Navíc je jako materiál vhodná pro citlivou pokožku alergiků a atopiků.
Nezanedbatelnou výhodou je také poměr skvělých vlastností k ceně oděvů a textilu z bavlny. Tyto produkty jsou velice kvalitní a jejich cena se pohybuje od těch nejnižších na trhu.
Nevýhody bavlny
I přes ódy, které se na bavlnu pějí má i ona své nevýhody. Bavlněné oděvy jsou méně elastické, mačkají se a po čase se na nich tvoří malé žmolky. To je také důvod, proč se často bavlna mísí např. s elastanem. Tím získá nové vlastnosti. Tyto oděvy jsou poté pružné, hebké a nedochází k jejich mačkání.
Další nevýhodou bavlněných tkanin je jejich omezená ochrana proti chladu. Její tepelná izolace je nízká, takže v zimě vás příliš nezahřeje, ale naopak v létě pomůže lépe snášet vysoké teploty. Ovšem musíme si dát pozor se sušením těchto tkanin na přímém slunci. Slunce dokáže snížit jejich pevnost a odolnost a vyšisovat barvu.
Co se z bavlny nejčastěji vyrábí?
Díky vynikajícím absorpčním vlastnostem se z bavlny vyrábí především ručníky, osušky nebo kuchyňské utěrky. Pokud se přesuneme do ložnice, často se z bavlny vyrábí pyžama, noční košilky či župany. A samozřejmě je bavlna oblíbená také u ložního prádla. V naší nabídce najdete povlečení z klasické 100% bavlny, ze 100% česané bavlny, ze 100% česané bavlny s krepovou úpravou, z bavlny Ranforce nebo saténové povlečení z mako-bavlny.
Každá mince má dvě strany
Bavlna je jedním z přírodních vláken, které mají své specifické vlastnosti. Přesto že bavlna má i spoustu nevýhod, textilie vyráběné právě z bavlněných látek, jsou stále velice oblíbené, kvalitní a patří mezi ty nejprodávanější.
- Prohlédněte si naší nabídku bavlněného povlečení a prostěradel.
- Podívejte se na polštáře a přikrývky s bavlnou.
- Přečtěte si další zajímavé články >>>